Pelerinaj la Mănăstirile din Ținutul Neamțului - Parohia "Sf. Mare Mc. Dimitrie" Chițoveni

31 Octombrie 2023

Pelerinaj la Mănăstirile din Ținutul Neamțului 31.10.2023 - Parohia "Sf. Mare Mc. Dimitrie" Chițoveni

Biserica Sf. Ioan Iacob - Seminarul de la Mănăstirea Neamț - Mănăstirea Neamț - Mănăstirea Secu - Mănăstirea Sihăstria - Mănăstirea Paltin - Mănăstirea Petru Vodă - Mănăstirea Agapia - Mănăstirea Văratec

„Pelerinajul nu este timp pierdut și osteneală zadarnică. Pelerinajul este un mare câștig duhovnicesc. El ne reamintește că suntem pelerini pe pământ și că ne îndreptăm spre cetatea netrecătoare, spre cetatea noastră definitivă. (...) Pelerinajul ne maturizează, ne îndeamnă să dăm sens vieții noastre, să umplem viața de prezența smerită și milostivă a lui Hristos. Pelerinajul este un act de credință, de speranță și de iubire, dar și un moment de recunoștință adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite. Pelerinajul este și un act de pocăință pentru păcate și cererea iertării, este un prilej de a cere sfinților să ne ajute să-L iubim pe Dumnezeu cum l-au iubit ei”.(Preafericitul Părinte Daniel)

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!