Ajutor pentru Consolidarea și Repictarea Bisericii din Chițoveni - Flămânzi

Restaurare Noiembrie 1, 2020

Dar din dar se face Rai!

Iubiți credincioși,

Actuala Biserică din Satul Chițoveni a luat ființă în anul 1935. În anul 1983 s-au finalizat lucrările de pictură, iar ultima reparație a bisericii a fost făcută în anul 1997. Astăzi Biserica se prezintă într-un stadiu avansat de degradare, iar lucrările de consolidare și repictare sunt absolut necesare.

Se propun următoarele lucrări:

1. Consolidarea pereților portanți - va consta în atașarea unui sistem ortogonal de elemente de beton armat care să realizeze un element spațial de continuizare a pereților;

2. Refacerea continuității zidăriei - se va face prin țesere de-a lungul crăpăturilor și injectarea fisurilor;

3. Șarpanta de lemn - se va repara și se vor înlocui integral elementele de lemn degradate;

4. Refacerea trotuarelor, tencuielilor interioare și exterioare, refacerea pardoselilor și înlocuirea tâmplăriei actuale;

5. Repictarea bisericii.

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu în luna octombrie a acestui an 2020 au început lucrările mult așteptate la biserica noastră. Întrucât se dorește ca lucrările să continue, iar parohia nu poate să susțină financiar în totalitate acest proiect demarat, CEREM AJUTORUL tuturor celor care doresc să contribuie la înfrumusețarea bisericii din Satul Chițoveni-Flămânzi.

Numele dumneavoastră vor fi trecute ca donatori și pomenite la Sfintele Slujbe din parohie.

Primim ajutorul dumneavoastră la PANGARUL BISERICII și în CONTUL PAROHIEI:

NUME: PAROHIA CHITOVENI , IBAN CONT: RO79RNCB0041073256730001, Banca Comercială Română S. A., Cod SWIFT: RNCBROBU.

Pentru orice informație, nu ezitați să ne contactați.

Bunul Dumnezeu să vă răsplătească osteneala!

Doamne ajută!

Cu stimă și aleasă prețuire,

Preot paroh,

Vasile Pașcău